دیدنیها

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص و شگفت‌انگیز

معمولاً ایستگاه‌های راه‌آهن، جزء مکان‌های مورد علاقه‌ی مردم برای گذراندن زمان نیستند. سر و صدا و جمعیت زیاد، این ایستگاه‌ها را برای مردم غیر قابل تحمل می‌کند.

ایستگاه راه‌آهن کوالالامپور در مالزی

طراحی این ایستگاه توسط «آرتور بنیسون هوباک» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۷ به پایان رسید.

این مکان از طریق ترکیب سبک‌های مختلف معماری ساخته شده است.

در این ایستگاه از معماری عربی، هندی و اروپایی استفاده شده است که این تلفیق معماری، زیبایی این ایستگاه راه‌آهن را دو چندان کرده است.

ایستگاه راه‌آهن کانازاوا در ژاپن

با بازگشایی این ایستگاه در سال ۱۸۹۸

توجه معماران زیادی در سراسر جهان به این ایستگاه را‌ه‌آهن جلب شد. ایستگاه راه‌آهن کانازاوا یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان است که امروزه نیز از آن استفاده می‌شود.

این ایستگاه در سال ۲۰۰۵ بازسازی شد و ورودی گنبدی شکل و ستون‌های بزرگ بخش داخلی این ایستگاه در همان سال توسط معماران ژاپنی ساخته شدند.

ایستگاه راه‌آهن CFM در موزامبیک

تنها ایستگاه راه آهن قاره‌ی آفریقا در این لیست، ایستگاه CFM در پایتخت کشور موزامبیک قرار دارد که به شدت نیز تحت تأثیر معماری پرتغال ساخته شده است.

طراحی این ایستگاه راه‌آهن توسط «آلفردو آگوستو لیسبو دو لیما»، «ماریو ویا»، و «فریرا دا کاستا» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۶ به پایان رسید.

ایستگاه راه‌آهن سیرکچی در ترکیه

این ایستگاه راه‌آهن که توسط معمار، «آگوست جاسموند» طراحی و ساخته شد در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد. در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در شهر استانبول قرار دارد از تلفیق معماری غربی و شرقی استفاده شده است.

ایستگاه راه‌آهن گار دی نور در فرانسه

یکی از زیباترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان در شهر پاریس واقع شده است. این ایستگاه که در سال ۱۸۶۴ افتتاح شده است دارای معماری بی‌نظیری است که زیبایی آن را چند برابر کرده است. این ایستگاه که ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺩﻫﻢ ﭘﺎﺭﯾﺲ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﺧﻄﻮﻁ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ انگلیس، ﺑﻠﮋﯾﮏ، ﺁﻟﻤﺎﻥ ﻭ ﻫﻠﻨﺪ ﻣﺘﺼﻞ ﺍﺳﺖ و سالانه میلیون‌ها مسافر را جابه‌جا می‌کند.

ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در بلژیک

در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است از تلفیقی از سبک‌های معماری استفاده شده است که بخش عمده‌ی طراحی آن توسط معمار معروف، «لوئیس دلاکنسرای» انجام شده است. سالن انتظار گنبدی شکل این ایستگاه قطار یکی از زیباترین ساختمان‌های اروپا به شمار می‌آید.

طراحی داخلی شیشه‌ای این ایستگاه توسط «ژان ون آسپرن» انجام شده است. معمولا در بیشتر نظرسنجی‌ها راجع به زیباترین ایستگاه راه‌آهن در دنیا، ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.

ایستگاه راه‌آهن آتوچا در اسپانیا

این ایستگاه راه‌آهن که در شهر مادرید قرار دارد در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است. نام این ایستگاه از نام کلیسایی به همین نام گرفته شده است که در مجاورت این ایستگاه قرار دارد.

طراحی این ایستگاه توسط «آلبرتو دو پالاسیو الیساگن» و «گوستاو ایفل» انجام شده است.

آنچه ایستگاه آتوچا را بی‌نظیر می‌کند باغ بزرگی است که تقریباً شبیه جنگل کوچکی است که داخل این ایستگاه ساخته شده است.

ایستگاه راه‌آهن سنت پانکرس در لندن

این ایستگاه که در تاریخ ۱ ﺍﮐﺘﺒﺮ ۱۸۶۸ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ است ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ «ﮐﻤﺪﻥ» ﻟﻨﺪﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ. از زمان افتتاح، این ایستگاه چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است، اما با این حال معماری سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است.

ایستگاه راه‌آهن چاتراپاتی شیواجی

تنها ایستگاه راه‌آهن این لیست

در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، ایستگاه چاتراپاتی شیواجی است که در شهر بمبئی واقع شده است.

طراحی این ایستگاه توسط «فردریک ویلیام استیونز» انجام شده است که ترکیبی از معماری سنتی مغول و ویکتوریا است و در سال ۱۸۸۸ افتتاح شده است.

ایستگاه راه‌آهن گرند سنترال در ایالات متحده

این ایستگاه ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩﻫﺎﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺍﯾﺎﻻﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ ﻭ ﺷﻠﻮﻍﺗﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺷﻬﺮﯼ ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ ﺍﺳﺖ.

ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۹۱۳ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﺷﻤﺎﻝ نیویورک ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﻭ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺩﺭ ﺣدود ۶۶ میلیون ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ.

0
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *